Czy emigracja z Polski za pracą to na pewno dobry pomysł?

Dzisiaj rano zobaczyłam post kuzynki Święta nie cieszą, gdy nie ma z nami bliskich. Sama mam całkiem sporo znajomych, którzy wyjechali z kraju za tak zwanym chlebem.

Zaledwie miesiąc temu – nawet niecały – powiedziałam do M. Mam dla nas plan! Wyjedziemy do Kanady, nie chcę żyć w Polszy. Odpowiedział krótkie, ale wiele mówiące dobra (za tą otwartość na świat bardzo go cenię). Nie ma co kręcić nosem. Wierzcie mi – mnóstwo młodych i wykształconych specjalistów o tym myśli.

Dlaczego? Myślę, że czasy się już trochę zmieniły. Nie każdy ucieka dla pieniędzy. My myślimy o tym bardziej dla spełnienia. Ja bardzo szanuję rodzimą ziemię, ale ciągnie mnie do świata. Nie wyobrażam sobie spędzić życia w jednym miejscu. On z kolei chce dobrej pracy. Dobrej – czyli też spełniającej jego ambicje, bo na pieniądze raczej nawet tutaj nie mogli byśmy narzekać.

Emigracja zawsze jednak stwarza pewne trudności. Przede wszystkim – co z rodziną i przyjaciółmi? Nam jest o tyle dobrze, że nie planujemy dzieci. Tym, którzy je mają jest podwójnie ciężko. Wyobraźcie sobie widywać żonę i pociechy raz na pół roku w święta… ale też są tu osoby z którymi jesteśmy zżyci. Koleżanka raz mi powiedziała jak już pojedziesz, to nie wrócisz. Z tym się raczej nie zgadzam – każdy ma swoje priorytety. Po prostu chcę trochę podróżować – poznać inne realia, stworzyć sobie nowe możliwości. M. zależy na porządnej praktyce w branży. Nic nas nie ogranicza.

No właśnie, jak już jesteśmy w tym temacie. Jakiś czas temu nasz obecny rząd podobno wyraził pejoratywną postawę względem Gorszego Sortu. Osobiście rozumiem ich zgoła sensowną ideę namnożenia siły roboczej, bo każda gospodarka jej potrzebuje. Jednak sposoby jakimi się posługują są mocno poniżej pasa. Sądzę, że wziąwszy pod uwagę realia jest po prostu głupotą posługiwanie się kategoriami typu zdrajca i tym podobne. Ludzie nie jadą tam jako dezerterzy wojenni, lecz jako ojcowie pragnący utrzymać rodzinę, kobiety szukające ułatwień w opiece nad zdrowymi czy chorymi dziećmi oraz młodzi, którym potrzebny jest staż w zawodach i godne warunki do rozwoju.

Powiedzmy sobie wprost – nikt nie będzie zasuwał za najniższą, skoro pięć razy tyle może mieć pakując manatki. Zwłaszcza, jeśli ma kompetencje. A w Polszy potrafimy zobaczyć oferty pracy w stylu:

Praca! Wymagania: wyższe, prawo jazdy, zaawansowany angielski, Ms Office, 5 lat doświadczenia. Wynagrodzenie: 1500 złotych (możliwość awansu).

Widząc coś takiego zaczynam się śmiać przez łzy. Naprawdę – lata studiów przy takich warunkach. Czy można się dziwić młodym lekarzom, informatykom, architektom czy naukowcom? Nie, absolutnie nie. Nasze ręce są bardzo cenne. I tak powinny być nagradzane.

Mniej więcej dwa tygodnie temu dotarł do moich uszu news, że podobno będą ułatwienia dla przedsiębiorców w zatrudnianiu imigrantów. Od razu przeszperałam Internet będąc pewna, że to musi być jakiś primaaprilisowy żart. Niestety – nasi odgórni zamierzają ściągać pracowników z np. Ukrainy, bo prościej i taniej. Widzicie tą politykę? Okrzykniemy wyjezdnych złem, a ściągniemy obcokrajowców do roboty za grosze. Przecież nam nie potrzeba fachowców ani cywilizowanych zarobków.

Przyznam, że ze sporym już przymrużeniem oka przyglądam się tym niepokojącym sygnałom i raczej nie zachęcają mnie one do odkładania na emeryturę via ZUS i inne. Nie wiem jak Wy się zapatrujecie na te kwestie – czy to zdrada albo nie-zdrada, ani jakie macie doświadczenia z pobytów poza granicami kraju, ale na pewno akurat ta dobra zmiana nam nie posłuży.

Przy okazji sprawdziłam też dokąd ludzie udają się najczęściej. I statystyki z 2017 wskazują na Wielką Brytanię, Niemcy, Holandię, Norwegię i Szwecję – jest to pierwsza piątka. Jeśli chcecie poczytać więcej można zajrzeć tutaj.

http://wolnosc24.pl/2017/01/18/pis-zamierza-wprowadzil-ulatwienia-dla-imigrantow-ale-tylko-tych-ktorych-potrzebuje-polska-gospodarka/

 

2 myśli w temacie “Czy emigracja z Polski za pracą to na pewno dobry pomysł?

  1. POLACY BIEDACY

    Polubienie

    1. No biedacy, pytanie dlaczego…

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close