Nowy rozdział życia. Jak zacząć zmianę?

Czasami wszyscy to przeżywamy. Przychodzi taka chwila w której czujemy, że za moment stracimy równowagę. To ciepło w klatce piersiowej na myśl o odejściu od partnera, zmianie pracy czy końcu studiów.

Chcemy być bezpieczni. Dla mnie ostatni rok był wielką próbą. I wiem, że nie jestem sama. Być może Ty też miałeś trudny rok. A może nawet całe życie, drogi Czytelniku. Tak naprawdę nie ma recepty na sukces dla każdego – znam ludzi, którzy się poddali. Po prostu. Nie dali już rady.

Ale warto pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Ja w kryzysowych momentach zatrzymuję się. Wyłączam telefon, wylogowuję się z życia choćby na sekundę. Wychodzę na spacer czy lody by odetchnąć świeżym powietrzem… i czekam. Czekam do czasu, gdy poczuję wewnętrzny spokój. Przestanę krzyczeć na świat.

I wtedy wszystko jest dla mnie jaśniejsze. Zbieram fakty, rozważam i tworzę możliwości. Rozwiązania. Nic co jest ważne nie powinno odbyć się w pośpiechu. Pamiętam jak dwa lata temu wyskoczyliśmy na piwo po obronie pracy dyplomowej. Znajomy powiedział wtedy Ty jesteś zbyt optymistyczna. Nie można zawsze widzieć drogi wyjścia. On z kolei był zupełnie inny.

Każdy z nas zna kogoś takiego. Osobę, która na każde rozwiązanie znajdzie problem. Z moich doświadczeń wynika, że im więcej silnych i ciepłych osób nas otacza tym łatwiej nam sobie poradzić. Najważniejsze to mieć dłoń za którą można chwycić. Na koniec życia zostaną nam wspomnienia. Żadne pieniądze i tytuły nie będą już wtedy ważne. I tym właśnie żyję. To moje motto – żyj tak, jakby każda chwila miała być ostatnią. Dlatego nie żałuję świadomych wyborów.

Da się tak, naprawdę. Nie chodzi o to by nie myśleć o przyszłości, ale o to by nie zasłaniała nam tu i teraz. Byśmy umieli spojrzeć na siebie, na naszych bliskich i uśmiechnąć się na myśl o jutrzejszym poranku. Ja mam na to swój sposób.

pexels-photo-944773.jpeg

#zacznijodsiebie

Żadna zmiana nie uda się, jeśli nie będziesz w nią wierzył. Jakakolwiek wątpliwość to krok bliżej do niepowodzenia. Ja zawsze wierzę. Nawet w rzeczy, które innym wydają się nieosiągalne. Nie zliczę ile razy usłyszałam NIE albo Nie da się tego zrobić, Pani Edyto. Da się. Pewność siebie i determinacja pozwoliły mi w życiu zdobyć już kilka szczytów.

#ustalpriorytety

Jeśli nie wiemy czego chcemy, to niczego nie osiągniemy. Będziemy trwonić energię na błahe sprawy aż w końcu jej nam zabraknie. Na całym świecie trenerzy personalni i inni mówią wybierz swoje cele. I mnóstwo ludzi myśli wtedy nabijają w butelkę. Nie bądź jednym z nich. To nie egoizm sięgać po to, czego się pragnie (chyba, że kosztem innych). To tak jak z jazdą autem. Na co dzień nikt z nas nie wsiada za kółko nie wiedząc dokąd chce jechać.

#poszukajwsparcia

Ja długo nie potrafiłam prosić o pomoc. Od dziecka byłam Zosią Samosią. Aż zrozumiałam, że bliskość budowana jest także przez wzajemne wspieranie się. Chwila słabości nam nie ujmuje, bo przecież nikt z nas nie jest superbohaterem. Potrzebujemy się.

#skupsię

Nie ma nic gorszego niż chwytanie pięciu srok za ogon. Im więcej mamy na głowie, tym mniej zrobimy. Po kolei. Zacznij od tego co najważniejsze, reszta przyjdzie później. Nie ma sensu zaczynać nowego, póki nie skończymy z jednym – bo niby dokąd ma to nas zaprowadzić? Ja wiem – ale jak? Pomyśl – a czy gdy odbierasz wypłatę wydajesz wszystko jednego dnia? Umiesz wybierać.

#sprawsobienagrodę

Trudno o motywację, gdy na końcu nic nas nie czeka. Jeśli zapoczątkowałeś zmianę musisz dbać o swój stan psychiczny by wytrwać do końca. Małe przyjemności jak jednodniowy wypad nad morze czy po prostu wyjątkowo dobry posiłek dadzą Ci energię do tego by działać. To w końcu dla Ciebie.

30768529_1794423660860713_1536309472_o
Fot. by Torunianka.pl

#niecofajsię

Gdy osiągniesz to co zamierzyłeś nie oglądaj się za siebie. The damage is done. Podjąłeś decyzję – po prostu akceptuj jej skutki i ucz się, ale nie rozpamiętuj w nieskończoność. Nieważne, że można to było zrobić inaczej. Następnym razem tak właśnie będzie. Mnóstwo osób przytłacza się poczuciem winy czy niezadowolenia a zapomina o tym, że przecież życie składa się z doświadczeń. I trwa dalej. Każdy z nas przeżył porażkę. Nie ma ideałów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close