Tajemnicze zaginięcia z Torunia – co łączy je z innymi?

Może zacznijmy od początku… mamy rok 2008. Miałam wtedy około piętnastu lat. Moja mama z powodu sytuacji finansowej rodziny zdecydowała się wyjechać do pracy za granicę. Pamiętam jak przyszła w nocy by się pożegnać. Nie podejrzewałam oczywiście, że widzę ją wtedy po raz ostatni. Przez sen wymamrotałam tylko, że ją kocham i poszłam spać dalej.

Po dwóch tygodniach zgłosiliśmy zaginięcie. Przyjechała policja, pytali nas o szczegóły. Mniej więcej po miesiącu zadzwonił telefon… to była ona. Słuchałam jak mówi, że wkrótce wróci do Polski i nas zabierze. Ojciec nie przyjął tego najlepiej, groził jej.

Jako dorosła kobieta przeżywam to równie mocno co wtedy. Naturalnie zwróciłam się o pomoc do lokalnych służb. Usłyszałam jednak, że nic z tego bo Ela (tak ma na imię) z jakichś przyczyn zastrzegła adres… dla mnie nie było w tym niczego dziwnego. Nie powiem Wam więcej.

Dzisiaj obudził mnie paskudny sen – o tym, że nad toruńską Wisłą niedaleko zabytkowych murów grasuje szajka porywająca dzieci i młodych. Domyślacie się pewnie, że dla mnie nie jest to szczególnie przyjemne przeżycie. Z powodu niesmaku jaki pozostawiło zainteresowałam się trochę tym co się w Piernikowym Mieście dzieje.

Moim pierwszym wrażeniem było zdumienie. Pod hasłem „zaginięcia Toruń” wyskakuje cała lista spraw głównie z przełomu zimy/wiosny zeszłego roku.

Dla przykładu w 2017 zgłoszono u nas zaginięcia:

– Remigiusza Baczyńskiego (bardzo głośna sprawa)

– Kamila Piórkowskiego (Internauci powiązali to z przypadkiem Marcina Tchorzewskiego)

– Eliwiry Olewińskiej

– Neli Ciwińskiej

– Klaudii Kasprzykowskiej

– Hanny Marii Goń

i jeszcze wielu, wielu innych. Pamiętam też, że w międzyczasie zniknęła dwójka dzieci – sama wspierałam akcje służące ich odnalezieniu. W prasie lokalnej i nie tylko zaczęły pojawiać się doniesienia o tym, iż dzieje się coś niepokojącego. Możecie zobaczyć to wszystko tutaj:

http://www.nowosci.com.pl/torun/a/zaginiecia-mlodych-mezczyzn-w-toruniu-maja-wspolny-mianownik,12032577/

http://torun.naszemiasto.pl/artykul/znaleziono-zwloki-zaginionego-24-latka-z-torunia,4313896,galop,t,id,tm.html

http://torun.naszemiasto.pl/artykul/torun-szczatki-ludzkiego-ciala-znaleziono-w-wisle,4172692,galop,t,id,tm.html

Sprawdziłam jak to wygląda na tle innych miast. Czy naprawdę mamy jakiś problem? Wedle raportu Najwyższej Izby Kontroli w Polsce od 2010 roku regularnie rośnie liczba takich sytuacji.

Fundacja Itaka specjalizująca się w poszukiwaniu zaginionych pokazuje statystykę wedle której na dzień 24 styczeń 2018 w Polsce otwartych jest 779 takich caseów.Statystyki-zaginięcia-ITAKA-2017-r-1Jak widzicie w naszym kraju przoduje województwo mazowieckie.

Co więcej – w ciągu czterech lat ponad dwukrotnie zwiększył się odsetek spraw dotyczących dzieci (http://niezalezna.pl/66238-coraz-wiecej-dzieci-ginie-bez-sladu). Z głównej strony organizacji można dowiedzieć się, że około 5% maluszków nie odnajduje się wcale – a przyczynami uprowadzeń są pedofilia, morderstwa oraz porwania rodzicielskie. Z dorosłymi wygląda to nieco inaczej… oficjalne dane policyjne podają liczbę 19 563 jako ogólną sumę wszystkich takich incydentów (http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zaginieni/50885,Zaginieni.html).

Zaginieni-1Zaginieni-2Zaginieni-3Nie wiem czy to dużo, czy mało w porównaniu do innych krajów. Po głębszej analizie wydaje się jednakże, że poza tymi dwoma zbieżnymi w okolicznościach wydarzeniami (Remigiusz i Kamil) chyba nie mamy powodu do paniki, mimo braku komentarza ze strony organów ścigania. Choć może się mylę… ocenę już zostawiam Wam.

Nie trudno jednak zauważyć, że istnieją miasta gdzie ten problem jest większy… a w skali krajowej (ona i tak jest przerażająca) nie rzucamy się w oczy.

5 myśli w temacie “Tajemnicze zaginięcia z Torunia – co łączy je z innymi?

 1. w czasach prlu ginely kobiety, milicja szukala seryjnego mordercy ale nie znalezli nigdy.

  Polubienie

  1. To na południu Polski było? Bo kojarzę, że szukali. Ciekawe czy z Torunia był jakiś seryjny morderca… aż sprawdzę z ciekawości.

   Polubienie

   1. w toruniu. w artykule wszystko napisane jest..

    Polubienie

  2. to prawda

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close